Помилки під час роботи з фрілансерами

Помилки під час роботи з фрілансерами

Сьогодні я вирішив поділитися своїми думками та думками інших розробників з якими спілкувався та викласти наш досвід у статті “Помилки при роботі з фрілансерами”, хоча цю статтю треба було назвати 11 смертних гріхів або щось у цьому дусі).

А тепер до діла! Іноді працюючи в онлайн я почав замислюватися, чому з одними клієнтами працювати просто, а з іншими досить важко до того, що клієнт іде і не бажає далі продовжувати працювати разом. Розглядаючи питання роботи з клієнтом, я вирішив подивитися на проблеми, з якими стикаються фрілансери в першу чергу і на помилки які роблять клієнти. Так що дорогі Клієнти це звернення насамперед до вас.

Ніколи не вчіть працювати фахівця

Перша помилка, яку допускають клієнти це занадто жорсткий контроль роботи фрілансера. Ви наймаєте фахівців не для того, щоб їх вчити працювати, а для того, щоб спростити собі життя і не займатися зайвою роботою, яку можуть зробити краще і швидше за вас інші фахівці у своїй галузі. Для вас головне питання має бути вибору фахівців, а не тикання носом його за першої ж можливості. Краще ретельно проведіть розмову, задайте питання, що наводять, по проекту. Якщо розмова не допомогла визначитися працювати з людиною чи ні, то спробуйте попрацювати зі студією, яка має досвід роботи та команда яка пропрацювала мінімум років 4, у сфері ІТ це не мало. Тут правда одне але, робота зі студією може бути в 4 рази дорожче.

Не забувайте, що багато фахівців пішли з офісу саме через жорсткий контроль і в пошуку вільної роботи, яка давала б їм час працювати тоді коли їм потрібно і паралельно вести свої проекти або виховувати дитину, у всіх по-різному. Фрілансери знають терміни, в які їм потрібно працювати і багато хто може не працювати день або два, а потім просто почати працювати по 15 годин на добу, для багатьох зручніше витратити день на вирішення своїх проблем і потім на повну силу працювати над вашим проектом.

Всі поправки збирайте в список, не відволікайте спеціаліста, в цей час він би міг зробити більше для вас!

Занадто велика прискіпливість клієнта

Друга помилка “Дрібність” – одна з причин, коли фрілансери відмовляються від роботи, це занадто велика прискіпливість клієнта у роботі.

Випадок із життя фрілансера:

КЛІЄНТ: Мені потрібен сайт ось ТЗ
ФРІЛАНСЕР: Вартість вашого проекту *****
КЛІЄНТ: Ого, а там написано що таке роблять за ***
ФРІЛАНСЕР: А чому б вам із ними не попрацювати?
КЛІЄНТ: Ну, я не знаю як вони працюють, а ви добре.
ФРІЛАНСЕР: За цю суму добре не вийде
КЛІЄНТ: Але ж там написано
ФРІЛАНСЕР: Пішов у ступор).

Щоб не образити клієнтів скажу, що і фрілансери бувають неадекватні, м’яко кажучи.

Випадок із життя клієнта:

ФРІЛАНСЕР: мені потрібні гроші на покупку нового мобільного телефону, я далі не працюватиму, поки не буде перерахунку.
КЛІЄНТ: Але ви ще роботу не закінчили.
Фрілансер: Ну я ж не можу купити телефон і ходити без грошей поки закінчу роботу.

Насправді обидві історії моторошні та добре показують приклад, як робити не треба!

Ще прикладом дріб’язковості клієнта у 90% випадків є небажання доплати за доопрацювання. Фрілансер фізично не може знати всього, що потрібно клієнту, дуже багато всього потрібно знати і врахувати при розробці проекту, а сфера інтернет-розробки розвивається швидше, ніж її можна вивчити. У ціну часто треба враховувати, що фрілансеру буде необхідно провести аналіз методів вирішення задачі, а це також витрачений час. Якщо хтось скаже, що зробить і знає все, плюньте йому в ліве око, а якщо не зрозуміє за що, то і в праве теж. Зазвичай ті, хто кажуть «зроблю все давайте гроші» засиджується з роботою набагато довше, ніж ті, хто витратили 2-3 свої дні на вивчення області роботи та складання технічного завдання. Добре складене ТЗ (технічне завдання) теж запорука успіху.

ТЗ (Технічне завдання)

Складання ТЗ має відбуватися у кілька етапів і лише так:

  • Загальна розмова щодо проекту.
  • Спільний детальний аналіз конкурентів та існуючих аналогів.
  • Вибір способів вирішення необхідних завдань і розкладання поетапну разработку.
  • Обговорення вартості та загальних термінів роботи.
  • Складання тимчасового або без строкового договору. Можливо для великих проектів постійний супровід ресурсу, тому що всі завдання під час роботи просто не вийде.

Іноді ТЗ настільки складне, що його складання може зайняти більше часу, ніж розробка проекту загалом. Упорядкування складного ТЗ оплачується окремо. Оплата ТЗ найчастіше потрібна у дуже великих проектах і іноді над ним може працювати ціла команда. Одного разу мені на очі траплялося ТЗ завтовшки як невелика книга і навіть там були свої доробки та виправлення після складання.

Взагалі щодо складання ТЗ можна написати окрему тему. Якщо хочете пишіть, а я викладу на додаток до свого курсу з фрілансу.

Внесення глобальних правок до готового проекту

Внесення змін до готового проекту. Часто фрілансери відмовляються від роботи з тими, хто постійно допрацьовує чи переробляє роботу. Пам’ятайте простіше раз довго посидіти і описати роботу, ніж потім переробляти її по кілька разів, розробник ще на першому етапі планує архітектуру проекту, як він працюватиме і не знає, що вам треба щось переробити.

Як казав один мій знайомий “пиріг по шматках завжди дорожчий ніж цілком“, а у випадку з сайтами пиріг може стати на вагу золота. Без детального ТЗ проект може затягнутися на необмежений термін. Якщо відразу не планували завдання, то не гнівайтесь, коли фрілансер виставить додатковий рахунок за доробки. Вважаю, що складні доробки за ті ж гроші, це не повага до роботи, робіть висновки, наскільки вам дорогий фахівець і ваш проект в цілому.

Спроба зробити все й одразу і за це сплатити гроші

На великих проектах просто неможливо спланувати все, робіть завдання частинами, розбивайте їх на підзадачі. Краще більше часу втратите на підбір грамотного спеціаліста у своїй галузі і потім стабільно ставте перед ним поетапне вирішення завдань. Розробка частинами великого проекту, це і для вас гарантії, що не витратите багато грошей дарма, і розробник не хвилюватиметься про те, що йому треба встигнути масу роботи, а завдань випливає по ходу роботи море.

Я все зроблю сам, а якщо не вийде або треба буде доробити, то дам фрілансер

Це одна з глобальних проблем розуміння фрілансу, фрілансер прийшов грошей заробити і займатися тим, що йому до душі, а не завжди за вас вирішувати складні завдання на яких він і грошей не заробить і просто кайф від роботи над проектом не отримає. Ще проекти, які просто на доопрацюванні та в портфоліо не покладеш. Імениті фрілансери за такі проекти не беруться зовсім, у кращому випадку ви знайдете студента вищого навчального закладу без досвіду.

У студентів у голові найчастіше буде одна думка «Як заробити перші гроші та ввечері їх витратити з друзями». Ситуація знайома не з чуток, тому що сам так починав поки мізки з часом з’являтися почали). Але ж ми говоримо про якісний підхід, а не як заощадити.

Вихідні матеріали можна взяти десь з інтернету

Дорогі мої, ваша фірмова символіка, а саме логотип, фірмові кольори та інші атрибути фірмового стилю, це ваше обличчя. Невже вам буде приємно, якщо на вас дивитимуться в спотвореному вигляді. Надайте вихідні матеріали, а не завантажуйте їх з інтернету. Дизайнер, який вам робив роботу, повинен був їх надати, а якщо ні, то замовляйте якісне відмальовування і зберігайте їх у своїх архівах. В інтернет картинки потрапляють, зазвичай, вже спотворені, не варто їх спотворювати ще більше.

Робота з під палиці або нагадуємо кожну годину, щоб робили звіт

Думаю тут багато пояснювати не треба, настирливість вона і заважає, і дратує, і відволікає від роботи, а це час ваші гроші. Якщо вам потрібен звіт про виконану роботу, то така опція має оплачуватись окремо.

Не давати всі деталі роботи відразу, майже у 100% випадків це доопрацювання за окрему плату

Пересічна історія з неуважністю і як на цьому губляться гроші, думаю у всіх фрілансерів, хто хоч пару разів працював із клієнтами безпосередньо чи через студію, така історія була. Особливо часто це буває з великими компаніями де, крім неуважності, ще є ефект зіпсованого телефону, хтось щось не зрозумів і не почув і розповів іншому, а там ще 10 рівнів директорів сидять, які обов’язково не простежили, а значить робитимуть правки. Дуже слушною порадою для великих компаній, буде взяти розробника на постійну основу або погодинна оплата, щоб не намагатися вкластися в бюджет коли випливло маса доробок.

Я пораджуся в офісі, з дружиною, з собакою, папугою…

Та ви озвіріли чи що! Так, так, саме ця думка проскакує у голові розробника чи дизайнера, коли він працює з клієнтом. Після 11-го проскоку такої думки розробник просто кидає проект. Що і призводить до розриву стосунків із клієнтом.

Ви наймаєте фрілансерів як фахівців. Люди, які працюють у вашому офісі і тим більше близькі, майже завжди менше фахівці, ніж той, кого ви наймаєте. Подумайте про це! Якби ваші співробітники в офісі або родичі розуміли більше, то ви швидше за все замовляли б роботу у них.

Якщо говорити серйозно, то ціна за роботу з кожним новим оцінювачем має зростати вдвічі, скільки людей стільки й думок у кожного. Особливо такий принцип повинен бути при розробці дизайну та структури сайту, у витоків проекту. З-за нескінченних переробок фрілансери часто не виносять і кидають завдання, хоча можна було вирішити все один раз. Просто повністю обговорюйте завдання та пишіть ТЗ.

Висновок до написаного вище

Як висновок до цієї статті скажу, що треба бути в будь-якій ситуації людьми і не перекладати роботу на інших, а робити її разом. Клыэнт та фрілансер мають бути партнерами, а не найманцями. Як розробникам, і клієнтам вигідно робити якісно. Нормальний розробник проекту завжди підкаже, як зробити краще та простіше, просто необхідно вести діалог.

У діалозі, ви, як клієнт, завжди зможете зрозуміти, який спеціаліст із вами спілкується і підходить він вам чи ні. Зацікавлений він у якісному завершенні проекту, робити ТЗ разом чи просто хоче заробити гроші та втікти. Коли визначитеся зі спеціалістом, то можна і завдання ставити і над душею не стояти. Після складання грамотного ТЗ вам залишиться тільки стежити, щоб робота була зроблена в строки і при необхідності обговорювати доробки звичайно безкоштовно.

Якщо буде необхідна стаття про те, як я становлю ТЗ, то пишіть і я постараюся в найближчі терміни її написати.

Щоб прочитати весь курс з віддаленої роботи, перейдіть за посиланням “Уроки фрілансу”.


Купить хостинг WordPress
Репетитор по wordpress
Услуги репетитора онлайн. Список курсов которые я веду
  • Базовый курс по веб-дизайну;
  • Верстка сайтов;
  • Общий курс по CMS WordPress и продолжение курса по разработке шаблонов;
  • Разработка сайтов на PHP.
Подробнее читайте на странице репетитор по WordPress
*/

Шаблоны для WordPress
Самый лучший хостинг в Украине
Стабильный хостинг для Drupal